Dziś chciałabym poruszyć istotę wymowy podczas nauki języka obcego. Jest to niezwykle istotny element w całym procesie nauki. Dzięki wymowie możemy się komunikować, a przecież to jest głównym celem podejmowania się nauki języka. Bez poprawnej wymowy ta komunikacja będzie utrudniona bądź w ogóle niemożliwa. Może również dojść do nieporozumień, co oczywiście czasem może okazać się zabawne, ale może też spowodować poważne konsekwencje.
Według moich obserwacji kłopoty z poprawną wymową ma wielu kursantów i są to nawet osoby na wyższych poziomach zaawansowania. Powodem może być to, że niestety nauka wymowy jest czasami pomijana albo traktowana po macoszemu. Niektórzy kursanci nie przywiązują wielkiej uwagi do ćwiczenia wymowy, co być może jest spowodowane małą ilością czasu poświęcaną na ćwiczenie wymowy w szkołach i brak świadomości o istocie tego elementu.
Praca nad wymową wymaga mnóstwa czasu i dokładności. Zależy to też od indywidualnych predyspozycji jak i częstotliwości ćwiczeń. Niestety nie wystarczy powtórzyć słówka kilka razy by rzeczywiście wymawiać je poprawnie za każdym razem, gdy chcemy użyć go w naszej wypowiedzi. Jednocześnie chciałabym zaznaczyć, że nie chodzi mi o dążenie do perfekcji, najważniejsze to nie wstydzić się mówić i mówić tak, jak na obecny moment potrafimy. „Perfekcja” może przyjść z czasem. Jednak bądźmy świadomi, aby tę wymowę trenować i pamiętajmy, że czasami jedna litera robi wielką różnicę.
Co możesz zrobić by poprawić swoją wymowę?
Niezwykle istotne jest słuchanie prawidłowej wymowy, dlatego dobrym pomysłem byłoby wybranie sobie np. odpowiednich podcastów czy jakichkolwiek innych „dobrych” nagrań. W trakcie słuchania możemy się zatrzymywać i powtarzać wybrane słowa czy całe wypowiedzi próbując naśladować autora. Pamiętajmy by powtarzać na głos, nie w myślach czy szeptem. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ powtarzając w myślach czy szeptem według nas brzmimy dobrze, tymczasem gdy wypowiemy dane słowo na głos okazuje się, że jednak nie jest to poprawne. Języki obce mają inne nowe dźwięki, musimy ułożyć usta i język w zupełnie inny sposób niż w języku ojczystym. Co także istotne, w języku obcym brzmimy trochę inaczej niż w ojczystym. Mówiąc głośno oswajamy się z brzmieniem swojego głosu w języku obcym, a to pomaga nam również poczuć się pewniej i swobodniej podczas wypowiedzi.
Dobrym ćwiczeniem jest również czytanie na głos. Wybierzmy jakiś tekst z podręcznika bądź artykuł z internetu. Nie jest tu tak bardzo istotna jego tematyka i treść, bo będziemy skupiać się na ćwiczeniu wymowy.
Kiedy chcemy poćwiczyć wymowę pojedynczych słówek możemy słuchać i powtarzać za lektorem w słowniku online. Warto też zwrócić uwagę na transkrypcję fonetyczną i zapoznać się ze specjalnymi symbolami odpowiadającymi poszczególnym dźwiękom. Może być to pomocne w rozszyfrowaniu „zasad” wymowy.
Image: freepik.com