Czy nauczę się angielskiego bez podręcznika?

Image description

Prawdopodobnie każdy z nas choć przez moment korzystał z podręcznika podczas nauki języka obcego, np. w szkole. Dla wielu kursantów podręcznik jest podstawą, bez której nie wyobrażają sobie nauki, albo bez której nie wiedzą jak tę naukę w ogóle rozpocząć. Dla wielu pierwszym krokiem w nauce jest zakup podręcznika, czasami nawet nie jednego. Ale czy podręcznik rzeczywiście jest tak niezbędny?

Nie da się ukryć, że podręczniki są niezwykle pomocne. Są pewnego rodzaju bazą, na której łatwo oprzeć naukę. Jednak samo „przerobienie” podręcznika o niczym nie świadczy i absolutnie nie gwarantuje sukcesu. To, że rozwiązaliśmy wszystkie znajdujące się w nim zadania nie oznacza, że posiadamy całą tę wiedzę. Może zdarzyć się tak, że zadanie, w którym ćwiczymy np. konkretną strukturę gramatyczną wykonaliśmy bezbłędnie, natomiast w praktyce, czyli podczas rozmowy nie jesteśmy w stanie użyć tej konstrukcji poprawnie.

Jeśli nie podręcznik, to co?

Niektórzy dziwią się, w jaki sposób można się uczyć nie mając podręcznika. Skąd w takim razie się uczyć? Skąd wziąć materiały? Skąd wiedzieć czego się uczyć, w jakiej kolejności? W momencie kiedy chcemy uczyć się na własną rękę, wyszukanie i dobranie odpowiednich materiałów, a także zaplanowanie nauki może być wyzwaniem. W takiej sytuacji podręcznik może okazać się nieoceniony, bo prowadzi nas krok po kroku przez różne zagadnienia odpowiednie dla naszego poziomu. W internecie jednak możemy znaleźć informacje o strukturach gramatycznych i słownictwie, które powinniśmy znać na danym poziomie zaawansowania.

Z czego korzystam na swoich zajęciach?

Nie korzystam z gotowych lekcji z podręczników. Moje zajęcia często oparte są na video (np. dostępnych na YouTube oraz innych stronach internetowych) i artykułach. To nie tak, że podręczników nie używam w ogóle. Używam ich czasami i bardzo wybiórczo. Wybieram pojedyncze teksty i zadania, które uważam za ciekawe i wartościowe oraz pasujące do danej lekcji i kursanta. Dużo zależy też od rodzaju zajęć. Gdy przygotowujemy się do konkretnego egzaminu, potrzebujemy konkretnego typu zadań. W takiej sytuacji korzystam ze zbiorów zadań czy testów specjalnie przeznaczonych do przygotowań do takich egzaminów. Natomiast w przypadku zajęć konwersacyjnych, artykuł czy video jest wspaniałym punktem wyjścia do dyskusji.

Przygotowywanie zajęć w ten sposób jest bardziej czasochłonne i wymaga większego zaangażowania lektora, aby kursant mógł opanować poszczególne umiejętności. Dużo zależy również od potrzeb kursanta, dlatego każdy pojedynczy kurs jest układany indywidualnie pod konkretne potrzeby.

Podsumowując, nauka bez podręcznika jest jak najbardziej możliwa i w pełni efektywna. Co więcej wg mnie może być ciekawsza i bardziej skuteczna. Wszystko jednak zależy od tego, na jakim poziomie jest kursant, jakie są jego językowe cele oraz jak pracuje, samodzielnie czy z pomocą lektora.



Image: freepik.com