Po co uczniom prace domowe?

Image description

Mam wrażenie, że wielu kursantów nie ma najlepszych skojarzeń z wyrażeniem „praca domowa”. Wielu kojarzy się ona z nieprzyjemnym obowiązkiem i stertą zadań do rozwiązania.

Dla mnie praca domowa to świetna okazja do utrwalenia tego, co zostało omówione podczas zajęć. Podam teraz bardzo prosty przykład. Podczas zajęć wprowadzony został nowy czas gramatyczny, została omówiona jego budowa i zastosowanie oraz kilka przykładów. W tej sytuacji praca domowa, w której kursant utrwali budowę i poćwiczy zastosowanie tego czasu, jest bardzo pomocna. Oczywiście można to robić również podczas zajęć wspólnie z lektorem, ale ćwicząc to w domu, na zajęciach możemy poćwiczyć używanie tego czasu w praktyce, czyli w rozmowie. Co więcej, samodzielne wykonanie zadań i przeanalizowanie ich pozwala lepiej zaznajomić się z nowym zagadnieniem.

Innym, być może ciekawszym, pomysłem na zadanie domowe jest obejrzenie filmiku, posłuchanie nagrania czy przeczytanie artykułu. Bardzo lubię taki rodzaj pracy domowej i często stosuje go na swoich zajęciach. Nagrania czy artykuły, z którymi kursant zapozna się w domu, są wspaniałą podstawą do dyskusji podczas zajęć. Materiały te są również nieocenionym źródłem słownictwa czy struktur gramatycznych, które kursant od razu może zaobserwować użyte w kontekście.

Czasami w ramach pracy domowej proszę kursantów o samodzielne wybranie dowolnego artykułu bądź video i podsumowanie go podczas zajęć. Kursant ma wtedy dużą dowolność i może wybrać najbardziej interesujący go temat, np. związany z jego/jej hobby.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy kursant przygotowuje się do konkretnego egzaminu, a jednym z zadań jest wypowiedź pisemna. W tej sytuacji konieczne jest zadanie domowe w postaci konkretnej formy wypowiedzi, np. listu czy eseju, które kursant pisze samodzielnie w domu, a ja je sprawdzam.

Praca domowa może być też motywacją do samodzielnej pracy w domu po zajęciach z lektorem. We wcześniejszych wpisach wspominam o pracy samodzielnej jako o niezwykle ważnej części nauki. Same zajęcia z lektorem bez samodzielnej nauki pomiędzy zajęciami nie przyniosą szybkich efektów. Praca domowa może tu być bardzo pomocnym elementem, który niejako zmusi nas do poświęcenia czasu między zajęciami. W przypadku wyżej wspomnianych egzaminów językowych samodzielna praca w domu poza zajęciami jest oczywiście nieodzowna. Musimy przecież wyćwiczyć się w konkretnych typach zadań, im więcej ich zrobimy, tym lepiej dla nas.



Image: freepik.com