Na początku wspólnych zajęć z każdym nowym uczniem pojawia się temat tworzenia notatek z naszych spotkań. Podczas każdej lekcji zapisuję nowe słownictwo czy struktury gramatyczne, które pojawiają się na bieżąco, które to uczeń po lekcji otrzymuje. Nie są to jednak gotowe notatki, z których można się uczyć. Są to jedynie zapiski na tablicy. Zadaniem ucznia jest prowadzenie notatek wybranym przez siebie sposobem. Mimo, że proponuję uczniom sprawdzony przez siebie sposób, każdy powinien znaleźć swój własny, najbardziej efektywny i wygodny dla danej osoby. Z mojej strony jest to jedynie rekomendacja i chęć zainspirowania ucznia.
Moim sposobem na tworzenie notatek jest przede wszystkim pisanie własnoręczne. Bardzo polecam ten sposób wszystkim uczniom. Tak naprawdę już podczas pisania uczymy się, a nie tylko przygotowujemy notatki, z których dopiero zaczniemy się uczyć. Tak jak wspomniałam wcześniej, jeśli uczeń preferuje tworzenie notatek w wersji elektronicznej nie narzucam mu swojego sposobu. Choć myślę, że warto poczytać co specjaliści mówią na temat wpływu własnoręcznego pisania na zapamiętywanie.
Dlaczego nie tworzę gotowych notatek dla uczniów?
Słyszałam o lektorach tworzących gotowe notatki dla swoich uczniów po każdej lekcji, jak również o uczniach, którym taki sposób bardzo się podoba. Jest to dla nich wygodne, zaoszczędza czas, bo od razu mają gotowy materiał do nauki. Ja nie stosuję takiej metody z powodu wymienionego wyżej – uczeń już w trakcie tworzenia notatek uczy się i zapamiętuje. Tworzenie notatek może być również rodzajem mobilizacji, by po każdej lekcji z lektorem odtworzyć tę lekcję jeszcze raz w notatkach. Dobrze zorganizowane i przejrzyste notatki pomagają również w usystematyzowaniu wiedzy, pokazują co już zostało omówione i pomagają w powtórkach materiału.
Jak tworzyć dobre notatki?
✓ Pisz własnoręcznie.
✓ Prowadź notatki w zeszytach albo na kartkach, które pogrupujesz w segregatorach czy teczkach. Dopasuj to do siebie, zdecyduj gdzie pisze Ci się najlepiej. Najważniejsze, by notatki były pogrupowane, tj. przeznacz np. jeden zeszyt tylko na notatki dotyczące gramatyki, a drugi na notatki ze słownictwa. Nie notuj różnego rodzaju informacji w jednym zeszycie, bo trudniej będzie się w nich odnaleźć. Możesz też podzielić zeszyt na kilka części. Pamiętaj, aby nadać tytuły każdej z części – łatwiej będzie szukać konkretnych informacji.
✓ Używaj kolorów w swoich notatkach tj. wyróżnij ważniejsze informacje np. używając kolorowych zakreślaczy. Możesz też wprowadzić własny system np. na czerwono zaznaczać nowe słówka, na żółto te, które znasz ale jeszcze musisz poćwiczyć, a na zielono, te których już się nauczyłeś.
✓ Zadbaj by Twoje notatki nie były nudne. Możesz używać tabelek, wykresów, strzałek, rysunków, itp. Postaraj się, aby każda strona nie wyglądała tak samo i była jednym tekstem.
Image: freepik.com