Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie?

Image description

TAK, samodzielna nauka w domu ma sens i być może nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wiele możesz zrobić sam. Jednak decydując się na samodzielną naukę bez zajęć z lektorem należałoby zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Po pierwsze jaki jest cel Twojej nauki, czy chcesz uczyć się wyłącznie dla siebie by np. swobodniej oglądać anglojęzyczne filmy, potrzebujesz porozumiewać się w języku angielskim w pracy czy może chcesz za kilka miesięcy zdać egzamin językowy? Tak naprawdę każdą z umiejętności językowych możesz ćwiczyć samodzielnie korzystając z materiałów dostępnych w internecie, materiałów które może już masz w domu i ewentualnych podręczników.

Obecnie możliwe jest nawet ćwiczenie umiejętności mówienia dzięki aplikacjom, gdzie możemy z rozmawiać z innymi użytkownikami np. na zasadzie wymiany. Ktoś pomaga nam w trenowaniu języka angielskiego, a my pomagamy mu w ćwiczeniu np. języka polskiego. Wadą takiego rozwiązania będzie jednak brak dokładnej informacji zwrotnej, którą otrzymamy od lektora. Jeśli chcesz mówić swobodnie i poprawnie, pomoc lektora będzie nieoceniona. Podobnie będzie z wypowiedziami pisemnymi. Wzory wypracowań i przydatne słownictwo możesz znaleźć w internecie czy podręcznikach, natomiast to lektor wskaże Ci błędy i udzieli rad jak ulepszyć wypowiedzi. Może zdarzyć się również tak, że inne zagadnienia, które teoretycznie mógłbyś poćwiczyć sam, okażą się dla Ciebie zbyt skomplikowane i dopiero lektor rozwieje Twoje wątpliwości. Tutaj, moim zdaniem, duży wpływ mogą mieć Twoje predyspozycje do nauki i inne cechy takie jak np. systematyczność i motywacja.

W poprzednich artykułach wspominam o systematyczności, która jest kluczem do efektywnej nauki, a przy samodzielnej nauce będziesz potrzebować dużo motywacji i samozaparcia by tę systematyczność podtrzymywać. Systematyczne spotkania z lektorem na pewno mogą być tutaj pomocne, jednak samodzielna praca między spotkaniami też jest bardzo potrzebna. Podsumowując, bez Twoich chęci i wysiłku żaden rodzaj nauki nie przyniesie widocznych efektów.

Gdzie szukać materiałów do nauki?

Sprawdź czy posiadasz już jakieś materiały w domu np. z wcześniejszych lat nauki. Zastanów się czy mogą być jeszcze przydatne np. w ramach powtórzenia czy odświeżenia wcześniej zdobytej wiedzy. Może masz materiały, których jeszcze nie użyłeś, spróbuj zrobić z nich użytek.

Kopalnią wiedzy i różnego rodzaju ćwiczeń jest z pewnością internet. Znajdziesz tu wiele wartościowych stron czy blogów z teorią, jak również ćwiczeniami, które po wykonaniu możesz od razu sprawdzić. Czytanie możesz ćwiczyć za pomocą anglojęzycznych artykułów, a słuchanie korzystając z YouTube. Obecnie wiedzę możesz czerpać nawet z Instagrama, gdzie znajdziesz wiele wartościowych kont dzielących się wiedzą i darmowymi materiałami.

Możesz również skorzystać z płatnych materiałów czy podręczników. Pamiętaj jednak, że samo ‘przerobienie’ nawet najbardziej renomowanego podręcznika nie przyniesie spektakularnych rezultatów. Podobnie nauka nawet z najlepszym lektorem nie sprawi, że wiedza magicznie wejdzie Ci do głowy. Przytoczę tu cytat, który idealnie obrazuje moje przemyślenia:

„To, że ktoś nas uczy, nie znaczy, że się nauczymy”. – George Bernard Shaw

Podsumowując, samodzielna nauka jest niesamowicie potrzebna, bo nawet mając regularne zajęcia z lektorem, potrzeba również pracować samodzielnie między zajęciami (chociażby w ramach pracy domowej). Najlepszą opcją byłby codzienny kontakt z językiem, o czym pisałam w pierwszym artykule. Samodzielnie w domu jesteś w stanie zrobić wiele, nawet nie przeznaczając na to żadnych pieniędzy. Lektor jednak okazuje się niezastąpiony przy ćwiczeniu mówienia i pisania wypracowań. W zależności od Twoich językowych celów i potrzeb może również okazać się bardzo pomocny w innych obszarach. Wybór jest sprawą bardzo indywidualną i wymaga przeanalizowania. Jednak aby zacząć robić cokolwiek w języku angielskim można zacząć już teraz.



Image: freepik.com