Uczysz się języka od wielu lat, ale masz wrażenie, że właściwie cały czas stoisz w miejscu? Pomimo wieloletniej nauki, komunikacja w obcym języku wciąż sprawia problemy, jest stresująca, a kiedy już zaczniesz mówić, nagle brakuje Ci słowa i nie jesteś w stanie kontynuować wypowiedzi?
W takim momencie warto zastanowić się nad tym, co rzeczywiście robisz by polepszać swoje umiejętności, jak wygląda plan i organizacja Twojej nauki oraz ile czasu na nią poświęcasz. Częstym problemem, który powstrzymuje Cię w robieniu widocznych postępów jest brak systematyczności jak również zbyt mała ilość czasu poświęcanego na przestudiowanie konkretnych zagadnień lub też robienie tego w sposób niedokładny, powierzchowny. Niewiele osiągniemy bez wysiłku… Drugim problemem, obok braku systematyczności, jest zbyt mała praktyka umiejętności mówienia. Nie będziesz swobodnie mówić, jeśli nie będziesz tej umiejętności ćwiczyć. Poniżej przedstawiam 7 wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć widoczne postępy:
Znajdź dobrego lektora.
Znajdź osobę, która określi Twój dotychczasowy poziom języka, pomoże zorganizować naukę, pokaże jak się uczyć, zapewni materiały, wytłumaczy zawiłości gramatyczne, wskaże Twoje dobre strony, jak również obszary, nad którymi powinieneś popracować więcej.
Określ swój cel.
Kiedy jasno sprecyzujesz po co się uczysz, jaki jest cel Twojej nauki, do jakiego poziomu chcesz dotrzeć, nauka stanie się łatwiejsza, a Ty zmotywowany. Stawiaj sobie małe cele, np. „w kolejnym miesiącu nauczę się trybów warunkowych” zamiast „chcę wskoczyć na B2”.
Bądź systematyczny.
Nauka to proces. Oprócz stałych zajęć z lektorem, zarezerwuj sobie czas na skrupulatne odrobienie pracy domowej, zrobienie notatek, powtórzenie i utrwalenie materiału po każdych zajęciach. Co więcej, sam szukaj kontaktu z językiem, interesuj się, czytaj, słuchaj. Skuteczna nauka to nie 1h tygodniowo z lektorem, ale ciągły kontakt z językiem na co dzień i Twoje zaangażowanie. Weź odpowiedzialność za swoje postępy, nawet najlepszy nauczyciel nie włoży Ci wiedzy do głowy.
Rób notatki.
Twórz systematyczne, najlepiej własnoręczne, notatki, które posłużą Ci w powtarzaniu i utrwalaniu wcześniej omówionych zagadnień. Używaj kolorów, strzałek, tabeli, rysunków, itp. Zapisuj praktyczne przykłady użycia np. twórz zdania z nowo poznanymi słówkami. Staraj się unikać polskiego tłumaczenia, w zamian za to twórz angielskie definicje, używaj synonimów, ucz się słownictwa na zasadzie przeciwieństw czy skojarzeń. Dobrym pomysłem będzie również podzielenie notatek na te o gramatyce, słownictwie itd. (możesz np. podzielić zeszyt na kilka części, w ten sposób łatwiej będzie wracać do konkretnych zagadnień).
Otaczaj się językiem, szukaj z nim kontaktu codziennie.
Szybkiego rezultatu nie zapewnią tylko i wyłącznie zajęcia z lektorem. Potrzebna jest również samodzielna praca i Twoje zaangażowanie. Spróbuj przeznaczyć chociaż 15 minut dziennie na angielski. Chodzi tu o jakikolwiek kontakt z językiem np. obejrzenie krótkiego filmiku, posłuchanie podcastu, przeczytanie artykułu czy fragmentu książki, użycie aplikacji do nauki angielskiego w telefonie lub przeglądanie mediów społecznościowych.
Ucz się gramatyki – bez niej nie ma poprawnej komunikacji.
Gramatyka uważana jest przez wielu uczniów za trudną, nudną, a czasem wręcz zbędną. Tymczasem jest niezbędna do swobodnego i poprawnego komunikowania się. Porównajmy zasady gramatyczne do wzorów matematycznych. Nie rozwiążemy równania nie znając wzoru… Podobnie jest z językami – nie będziemy poprawnie budować zdań nie znając reguł gramatycznych.
Nie wstydź się mówić, nie bój się, że powiesz coś niepoprawnie.
Bariera językowa to problem wielu uczniów, dlatego tak ważne jest by mówić od samego początku naszej nauki. Nie wstydź się błędów, ponieważ są czymś naturalnym i nawet jeśli je popełniasz, ale mimo to komunikujesz się i przekazujesz informacje, możesz być z siebie zadowolony. Mówić poprawnie nie nauczymy się nagle, wymaga to wiele czasu i ciągłej praktyki.
Image: freepik.com